NEŽ VYRAZÍTE DO CHORVATSKA
NEŽ VYRAZÍTE DO CHORVATSKA
Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Pak jste na správném místě! Ať už se chystáte relaxovat na pláži, zdolávat horské vrcholy, prozkoumávat historická města nebo se věnovat vodním sportům. Tento článek vám poskytne komplexní informace o všem, co budete před cestou i během ní potřebovat.
Obsah článku:

Doklady pro cestu do Chorvatska
Pro cestu do Chorvatska potřebujete platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Občanský průkaz je cestovní doklad pouze pro jeho majitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Každé dítě musí mít svůj vlastní pas nebo občanský průkaz.
Nezletilé dítě, které cestuje bez rodičů, nemusí mít jejich souhlas s cestou. Pro případ nenadálých událostí (návštěva nemocnice,…) je však praktické mít takový písemný souhlas s sebou.
Pokud cestujete autem, budete potřebovat platný řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu. Jedete-li jedete zapůjčeným autem, nezapomeňte na písemný souhlas vlastníka s jeho používáním.
Tip: Před cestou si vyfoťte nebo zkopírujte důležité doklady (občanský průkaz, pas, řidičský průkaz, zelená karta) a uložte si kopie do e-mailu nebo do cloudu. V případě ztráty dokladu vám to usnadní jejich vyřízení.
Doprava
Autem je cesta do Chorvatska je asi nejpohodlnější a nejflexibilnější. Doba jízdy z Prahy do Zadaru je cca 10 hodin. Cestou je nutné zaplatit dálniční poplatky v Rakousku a Slovinsku. Pokud se vám nechce řídit a víte, že budete v Chorvatsku zůstávat na jednom místě, můžete využít vlakovou nebo autobusovou dopravu. Další možností je letět letadlem, což je nejdražší, ale nejrychlejší, ze všech zmíněných variant.
Chorvatsko je členem EU, takže celní kontroly na hranicích se Slovinskem a Maďarskem byly zrušeny. Na hranicích s nečlenskými státy EU (Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou) ale celní kontroly stále probíhají.
Pokud budete v Chorvatsku jezdit autem, počítejte v letních měsících s hustým provozem.
Tolerance obsahu alkoholu v krvi řidiče je v Chorvatsku 0,5 ‰, nicméně pokud by došlo k dopravní nehodě, je požití alkoholu považováno za zásadní přitěžující okolnost. Doporučujeme tedy se konzumace alkoholu před jízdou vyvarovat.
Během jízdy je zakázáno používat mobilní telefon, pokud nemáte hands-free zařízení.
Svícení během dne není v letních měsících povinné, nicméně se v zájmu bezpečnosti silničního provozu doporučuje.
Dětské autosedačky jsou povinné pro děti mladší 5 let.
Povolená rychlost (pokud není místní úpravou stanoveno jinak):
Dálnice – 130 km/hod
Komunikace pro motorová vozidla – 110 km/hod
Mimo osady – 90 km/hod
V osadách – 50 km/hod
V případě dopravní nehody si od policie vyžádejte záznam o poškozeném vozidle. Bez tohoto dokladu není povoleno z Chorvatska vycestovat.
Dálniční poplatky se v Chorvatsku dálniční poplatky platí formou mýtného.
Tip: Pokud jedete autem, zkontrolujte si před odjezdem aktuální dopravní situaci a nezapoměňte na dálniční známky pro Rakousko a Slovinsko.
Měna a ceny
Chorvatsko je od 1. ledna 2023 součástí eurozóny a jeho oficiální měnou je euro (EUR).
Ceny základních potravin jsou v Chorvatsku jsou obecně o něco málo nižší než v Čechách. Mléko, chléb, vejce, ovoce, zelenina a maso jsou levnější v Chorvatsku. Naopak alkoholické nápoje jsou v Chorvatsku o něco dražší.
Kolik zaplatíte za jídlo v restauraci hodně záleží na tom, jaký podnik vyberete a v jak moc turistické destinaci se nacházíte. Restaurace v přímořských letoviscích či na Plitvických jezerech, budou samozřejmě výrazně dražší než podniky stejného typu, které leží mimo turisticky exponované místa.
Nákupní centra a většina restaurací nabízí platbu kartou. Nemusí to však být pravidlem. Doporučujeme se tedy nespoléhat jen na bezhotovostní platby a mít v záloze nějakou tu hotovost. Na tržištích a v menších podnicích pravděpodobně kartou nezaplatíte.
Tipy: Mějte u sebe vždy menší obnos hotovosti pro případ, že karta nebude akceptována.
Bezpečnost
V Chorvatsku je dobrá bezpečnostní situace a to zejména během turistické sezóny. Místní obyvatelé si uvědomují, že výnosy z turismu tvoří nezanedbatelnou část jejich příjmů, takže jsou ve většině případů milí a přátelští.
I přesto je potřeba mít se na pozoru před případnými zloději a kapsáři. V žádné zemi není složité přijít o peněženku, když se prodíráte davem turistů.
V Chorvatsku je trestné držení drog a omamných látek a to v jakémkoliv množství. I kdyby to bylo jen pro osobní potřebu.
Věcí, na kterou byste rozhodně neměli zapomenout, je cestovní pojištění. V rámci našich aktivit jste sice pojištěni na konkrétní aktivitu, ale pouze po dobu jejího trvání. Cestovní pojištění je v dnešní době snadno dostupné i online a rozhodně je to věc, na kterou byste neměli zapomenout.
Důležitá telefonní čísla
Mezinárodní předvolba do Chorvatska: +385
Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje využívat ve všech nouzových případech v maximální míře telefonní číslo jednotného integrovaného záchranného systému 112 bez dalších předvoleb.
Policie: 192
Hasiči: 193
Rychlá zdravotnická pomoc: 194
Poskytování pomoci na silnicích: 1987
Předpověď počasí: 18166
Záchranná a pátrací služba (na moři): 9155 (DAN), VHF kanály 16, 10, 74
Dekompresní komory:
PULA: tel/fax +385 52 215 663, 217 877, mobil: +385 98 219 225
SPLIT: +385 21 354 511, 381 702, mobil: +385 91 546 1313, +385 99 475 095
ZÁHŘEB: +385 1 290 2300, mobil: +385 91 501 5556
DUBROVNÍK: +358 20 431 687, mobil: +385 98 381 685
Turistické aktivity
V Chorvatsku je turistům nabízena široká škála různých aktivit. Zde se však zaměříme na situace, kdy byste cestovali sami.
V Chorvatsku platí přísný zákaz nocování ve volné přírodě. Můžete bydlet v hotelu, v kempu, privátním apartmánu, pronajmout si dům nebo karavan, ale venku na vlastní pěst spát nesmíte. Pokud by vás při tom přistihla policie, dostanete nepříjemnou pokutu.
Pokud se jedete do Chorvatska potápět, nezapomeňte, že rekreační i sportovní potápění (organizované i individuální) podléhá povolení, které vydává místně příslušná pobočka Přístavního kapitána.
Z mořského dna je zakázáno sbírat, vynášet i přemisťovat jakékoliv předměty, jež by mohly mít povahu kulturní památky.
Pokud byste v Chorvatsku chtěli vyrazit na kola, nezapomeňte, že pro cyklisty mladší 16 let platí povinné používání ochranné přilby.
Individuální splouvání řek bývá v Chorvatsku buď, nebo alespoň zpoplatněno. Vzhledem k tomu, že řeky často leží v národních parcích, bývá jejich splutí povoleno pouze s agenturou, která má pro komerční splouvání daném řeky potřebné povolení. Na některých Chorvatských řekách je také zakázána plavba na plastových lodích, z důvodu zvýšeného oděru travetinových stupňů.
Nejnovější články
Nejnovější příspěvky
NÁŠ TIP
Pokud vyrazíte na vodu s námi, samozřejmě povolení ani poplatky řešit nemusíte. O to už se postaráme my!
STAČÍ SI VYBRAT KAM POJEDETE!
Článek byl napsán dle informací platných k 1.3.2024. Pokud si chcete ověřit aktuálnost informací, doporučujeme navštívit stránky Ministerstva zahraničních věcí.
NEVÍTE KAM VYRAZIT? KOUKNĚTE CO NABÍZÍME